Wykaz rzadziej używanych urządzeń i sprzętów, stosowanych w najróżniejszych dziedzinach przemysłu.


Przeglądając ofertę niejednego sklepu przemysłowego można tam znaleźć urządzenia, o których wiele osób nawet nie miało okazji słyszeć, a tym bardziej zobaczyć, jak one działają. Niektóre z nich są wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym czy chemicznym, i zobaczyć je można na przykład w warsztatach samochodowych.


Za to inne są niezbędne w magazynach czy halach produkcyjnych, gdzie wymagane jest utrzymanie odpowiednich wartości temperatury i wilgotności. Jednymi z takich urządzeń są kompresory powietrza. Choć w ich przypadku można powiedzieć, że wiele osób miało z nimi styczność na stacjach benzynowych. Jednak tam da się zobaczyć tylko część kompresora przeznaczoną dla kierowców, a wszystkie mechanizmy są schowane pod obudową. Ale gdyby się kierowców tankujących na stacji zapytać, z czego taki kompresor będzie się składać, to zapewne większość z nich nie umiałaby odpowiedzieć na tego typu pytanie.
sprężarka śrubowa
Source: http://pneuma.pl

A kompresor, jaki widzi się przykładowo w warsztacie samochodowym, składa się najczęściej z trzech podstawowych części, to znaczy silnika, sprężarki oraz pojemnika na sprężony gaz. O ile kompresory da się czasami zobaczyć w czasie działania, o tyle osuszacze adsorpcyjne już nie specjalnie. Te maszyny (warto zobaczyć wciągnik łańcuchowy cleo polska) używa się przeważnie tam, gdzie potrzebna będzie bardzo niska wilgotność atmosfery, czyli magazynach i halach produkcyjnych. Często będzie po nie sięgał przemysł chemiczny, farmaceutyczny i spożywczy, tam gdzie muszą być zachowane odpowiednie normy przy produkcji.


Mając na uwadze uwarunkowania tych gałęzi przemysłu jest duża szansa, że wraz z osuszaczami powietrza w jednej hali mogą się pojawić generatory azotu. Jak sama ich nazwa będzie wskazywać, ich główną rolą ma być produkcja azotu o wysokiej czystości z otaczającego nas powietrza. Przez to nie będzie potrzeby wożenia ciężkich butli, wystarczy uruchomić przenośne urządzenie i azot będzie do użycia. Oprócz tego można uniezależnić się zupełnie od dostaw butli, bo azotu w powietrzu nie powinno zabraknąć.

Tags: kompresory