W jaki sposób zrobić elewację z klinkieru? O jakich zasadach trzeba wiedzieć, żeby wszystko było zrobione jak najlepiej?


Od jakości prac murarskich zależy bardzo dużo, głównie trwałość jak również estetyczny, pozbawiony jasnych wykwitów, wygląd elewacji z klinkieru. Zrobienie elewacji nie jest na pewno proste, przede wszystkim wymaga czasu, staranności, a z pewnością również sporej wiedzy oraz doświadczenia. Całe szczęście efekt ostateczny jest tego wart, ponieważ taka elewacja jest niesamowicie efektowna, elegancka i solidna.


elewacja
Source: pixabay.com
Elewacje klinkierowe powstają jeszcze przed murowaniem ( aby zobaczyć dostępne opcje). Najpierw trzeba właściwie zabezpieczyć cegły na placu budowy? Dlaczego to tak ważne? Bo nie można pozwolić, aby w klinkier wsiąkała woda od podłoża. Najlepiej w związku z tym umieścić je na paletach. Trzeba także przykryć cegły od góry folią budowlaną, uchroni ona materiał przed zamoknięciem podczas deszczowej pogody. Zaniedbanie tego rodzaju czynności może w późniejszym czasie dość negatywnie podziałać na związanie się zaprawy, jak również może także doprowadzić do pojawiania się niepożądanego białego nalotu na elewacji, to znaczy tak zwanych wykwitów. Palety z cegłą powinniśmy rozładowywać powoli, żeby nie uszkodzić materiału. Przed murowaniem należy też podjąć decyzję odnoszącą się do wiązania, to znaczy sposobie umiejscowienia cegieł w murze. Ma to duży wpływ na ostateczny wygląd klinkerowanej elewacji. Po zdecydowaniu się na konkretne wiązania i dobrym przygotowaniu miejsca budowy, możemy rozpocząć właściwe prace murarskie. W miarę możliwości powinno się je wykonywać w suche, ciepłe dni, identycznie musimy zachowywać się w przypadku nakładania tynku zewnętrznego.


Gabiony
Author: Betafence
Source: Betafence
Murowanie elewacji musimy rozpocząć od rogów. Należy je poukładać schodkowo do wysokości mniej więcej pięciu warstw, ze starannością poziomując cegły. Po wykonaniu dwóch narożników w tej samej płaszczyźnie możemy rozpocząć murowanie przestrzeni pomiędzy nimi. Z początku trzeba właściwie umieścić pas uszczelniający. Potem, murując na folii pierwszą warstwę cegieł, powinniśmy co drugą albo trzecią fugę w pionie pozostawić pustą, by zachodziła tam wentylacja szczeliny powietrznej i pozostałych warstw ściany trójwarstwowej. W tym miejscu dobrze jest wspomnieć, że dla osób, które wolą tego rodzaju elewacją rozwiązaniem dotyczącym ogrodzenia posesji, mogą być trwałe oraz solidne gabiony.

Tags: Cegła, wygląd, budowa, murarstwo