Uprawa chryzantem na działce czy na balkonie staje się coraz bardziej popularna


Chryzantemy, zwane też złocieniami, to wyjątkowo powszechne kwiaty, które prawie wszystkim kojarzą się ze Świętem Zmarłych. Są jednak ludzie, którzy hodują je na balkonach, warto zatem przyjrzeć się trochę bliżej tym przepięknym roślinom oraz dowiedzieć się, o czym dobrze jest pamiętać, kiedy sami pragniemy zainteresować się ich hodowlą.

ogród - fotogram
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com
ogród - malowidło
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com
Po pierwsze dobrze jest wiedzieć, że chryzantemy ogrodowe kwitną od ostatnich miesięcy lata aż do końca jesieni. Prawdopodobnie dlatego są tak powszechne w czasie listopadowego święta. Okazuje się jednak, iż na świecie ludzie dekorują nimi tarasy właśnie dlatego, iż są to jedne z nielicznych roślin ozdobnych, które da się uprawiać jesienią. Jeśli chcemy, by chryzantemy ogrodowe upiększały naszą działkę lub balkon, to dobrze będzie posadzić je pod koniec wiosny, kiedy zagrożenie przymrozkami istotnie się zredukuje (dowiedz się jak pielęgnować chryzantemy ogrodowe). Lepiej jednak pamiętać, że uprawa chryzantem wymaga od nas nieco wysiłku – obowiązkowo ich stanowisko musi być przygotowane jeszcze zimą. Wówczas trzeba użyźnić ziemię kompostem, torfem lub obornikiem. Musi być ona ciągle wilgotna, ale nie może być podmokła, gdyż zniszczy to naszą hodowlę.

Jeżeli idzie o zimowanie, to warto wiedzieć, iż chryzantemy ogrodowe są mrozoodporne. Jednak może zdarzyć się tak, że podczas wiosny nie zahartują się dostatecznie i nie będą przygotowane na nadejście zimy. Warto je wtedy, przed nastaniem pierwszych przymrozków, otulić korą albo trocinami, co powinno wystarczająco je zabezpieczyć. Miejmy w pamięci, aby nie okrywać ich liśćmi przez wzgląd na zbyt dużą wilgoć. Dobrze także wiedzieć, że uprawa chryzantem nie wymaga od nas przycinania pędów na zimę, albowiem, kiedy nadejdzie wiosna same poodpadają - http://www.chryzantemy.pl/kontakt.htm. Jeśli uprawiamy kwiaty w skrzynkach, to bez wyjątku trzeba je poprzenosić do cieplejszych miejsc wraz z nastaniem mrozów. Właśnie dlatego chryzantemy zostawiane na grobach będą raczej skazane na zmarznięcie – niestety lwia część ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy kupując te rośliny podczas Dnia Wszystkich Świętych. Jeśli posłuchamy tych porad, a także sami zajrzymy do sieci oraz poszukamy odpowiednich wiadomości na temat uprawiania chryzantem, to możemy być pewni, iż nasze ogrody oraz patia będą prezentowały się wyjątkowo i kolorowo aż do pierwszych miesięcy zimy.

Tags: kwiat, tarasy, ogrodowe, czas, temat