Straty ciepła w budynku mieszkalnym, jak temu zapobiec


Wzrastające w ekspresowym tempie rachunki za energię zmuszają nas do poszukiwania projektów domów energooszczędnych. Wyższe koszty, które musimy ponieść w trakcie budowy zwracają się niemal w każdym przypadku, dlatego też budownictwo energooszczędne ma coraz większą popularność. Przede wszystkim, dom energooszczędny wyróżnia się optymalną izolacją akustyczną i cieplną, na co przekłada się wiele czynników: bryła budynku, ilość pięter a także kształt i wielkość\projekt dachu.

zielone pokrycie dachu
Author: pnwra
Nie zapominajmy, że im mniejsza jest powierzchnia dachu, tym straty ciepła okażą się niższe. Z tego względu, lepiej jest zwiększyć powierzchnię użytkową domu, rozbudowując go wzwyż, niż stawiać pokaźne budynki parterowe. Albowiem projekt domu określa kształt dachu, on również musi posiadać nieskomplikowaną formę. Gwarantuje to nieduże straty energii. Straty ciepła ”uciekającego” przez dachy stanowią aż 15-20% wszystkich strat ciepła w domu. naszym obowiązkiem jest więc zadbać o ocieplenie. Obecnie często wybieranym materiałem jest styropapa, której największym plusem jest mała przewodność cieplna. Co istotne, styropapa jest zupełnie bezpieczna dla zdrowia i nie poddaje się upływowi czasu (właściwości styropianu nie ulegają zmianie w trakcie użytkowania). Materiał nie odkształca się oraz ma właściwości samogasnące. Nie zaskakuje więc fakt, iż cieszy się tak dużą popularnością.Najlepiej jeśli dach w domu energooszczędnym jest dwuspadowy, jednospadowy albo płaski - warte przeczytania.dach
Author: rawdonfox
Source: http://www.flickr.com
Aktualnie architekci jak i indywidualni użytkownicy coraz częściej decydują się na dachy zielone. Oprócz walorów estetycznych, chronią strop przed nagrzewaniem w okresie letnim oraz wychładzaniem zimą. Warstwa ziemi powoduje, że dom długi czas akumuluje energię słoneczną, dzięki temu – redukuje koszty ogrzewania i praktycznie eliminuje potrzebę zakładania klimatyzacji. Poza tym, dachy oraz tarasy pokryte zielenią nawilżają powietrze, wpływając na poprawę komfortu przebywania w przyległych pomieszczeniach oraz polepszenie lokalnego klimatu.

Zobacz również: http://www.megastyro.pl/eps-042-fasada.htmlml

Tags: dom, budynek, kształt, roślinność, energooszczędny