Projektowanie żelbetonowych konstrukcji, zastosowanie zaawansowanych programów do tych zadań


Współczesne budownictwo oparte jest na konstrukcjach żelbetonowych, tak naprawdę można stwierdzić, że bez tego tworzywa nie miało by racji bytu. Typowy beton jest materiałem, jaki znany był od kilku tysięcy lat, już w starożytności stosowany był do stawiania budowli. Lecz sam beton jest materiałem dość kruchym i mało rozciągliwym, i w większości zastosowań zupełnie by się nie sprawdził.
budownictwo
Author: Dennis Elzinga
Source: http://www.flickr.com
Lecz znaleziono metodę na to, żeby zapewnić konstrukcjom z betonu znacznie więcej wytrzymałości. Wymyślono bowiem, by włożyć do niego metalowe (producent pojemników metalowych) druty, i to się stało to początkiem rewolucji w budownictwie. Połączenie betonu ze stalą, zwane też żelbetonem spowodowało, że umieszczone druty albo pręty przenoszą siły rozciągające. Przed to części mają twardość jak beton, a równocześnie są bardzo wytrzymałe i elastyczne, można w ten sposób konstruować budynki nawet o wysokości kilkuset metrów. Taka współpraca betonu i stali będzie możliwa dzięki temu, że cieplna rozszerzalność obu materiałów jest podobna, a dodatkowo beton świetnie przylega do powierzchni drutów.budowa
Author: Ajay Suresh
Source: http://www.flickr.com
Konstrukcje z żelbetonu produkowane są różnymi metodami. Sporo z nich wykonuje się ze złożenia gotowych części, zrobionych w fabrykach. W części przypadków wykonuje się je na samej budowie, wcześniej przygotowując zbrojenie i wylewając beton o odpowiednio dobranych parametrach.
Żeby konstrukcja była wystarczająco mocna i wytrzymała, to należy wszystko dobrze policzyć, czyli wyznaczyć ilość i grubość zbrojeń, rodzaj betonu i to, jaka będzie gruba warstwa. Dzisiaj takie projektowanie konstrukcji żelbetonowych wykonuje się przy pomocy specjalistycznych programów (poznaj więcej na kmtce.com). Programy CAD powinny uwzględniać wszystkie parametry potrzebne do policzenia całkowitej wytrzymałości konstrukcji, stosowane są w nich zaawansowane algorytmy do wyliczenia wszystkiego.

Masz ochotę poznać odmienny punkt widzenia na objaśniany w tym wpisie temat? Kliknij zatem tu i przeczytaj więcej szczegółów (http://bsinspekcja.pl/).

Odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji ma bardzo duże znaczenie, jeśli nie będzie wystarczająco mocna, to może się pokruszyć, a przesadzenie z parametrami w stronę przeciwną mogą spowodować dużo wyższe koszty materiałów.

Tags: programy, beton, konstrukcje, budynki