Pomysł na oświetlenie mieszkania


Wytwórcy licznych przedmiotów przyzwyczaili nas do tego, że moda się zmienia i co jakiś czas pora wymienić naszą garderobę, obuwie czy dodatki. Z drugiej strony postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany dużej części naszego sprzętu elektronicznego nawet co dwa-trzy lata. w podobny sposób przychodzą i odchodzą pewne trendy w urządzaniu wnętrz, choć częstość tych zmian nie jest może aż tak znaczna, jak w przypadku ubrań czy butów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do rozwoju technologii? Czy to oznacza, że posiadane przez nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać równie regularnie jak elektronikę? Jak właściwie dobrać oświetlenie do domu?


Główne reguły wyboru oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń
Bez względu na to, czy przyszło nam dobrać lampy sufitowe do łazienki, lampy kryształowe do dziennego pokoju, czy też lampy wiszące do przedpokoju powinniśmy mieć świadomość, że lampy mają zapewnić zarówno dobrą i funkcjonalną jasność pomieszczenia, jak i nadać mu oczekiwany nastrój. Znaczy to między innymi, że olśniewające wiszące lampy kryształowe czy żyrandole w pokoju dziennym być może trzeba będzie uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby wygodnie oświetlić również kąty pomieszczenia i zapewnić niemęczące dla oczu czytanie, nie mówiąc już o bardziej precyzyjnych pracach (robienie na drutach, układanie puzzli, naprawa małych przedmiotów etc.), gdy potrzebujemy silniejszego światła. Z drugiej strony, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, warto, by w jego planach dodano klimatyczne lampki nocne, chociaż ze względów na ich funkcjonalność (porządkowanie, zgubiony zegarek) lampy sufitowe z jasną żarówką to także dobry pomysł. Kolejną ważną sprawą jest energooszczędność wybranego przez nas rozwiązania, a zatem lampy (zobacz kinkiety ceramiczne) podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą umożliwiać wkręcenie żarówek energooszczędnych, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne kompletnie znikną ze sklepowych półek. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że powinniśmy kupować lampy sufitowe, kinkiety etc. w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeżeli marzymy o wnętrzu w stylu Romanowów, lampy zdobione będą pasowały świetnie. Z drugiej strony w minimalistycznym stylu lepiej jednak będą pasowały lampy nowoczesne chyba że uwielbiamy żonglować stylami i nie przeszkadzają nam kontrowersje.
Lampy klasyczne i nowoczesne


Czy szukając lampy do mieszkania dobrze zatem iść za modą?
Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest oczywiście prosta, choć sprawę rozwiązuje często zasobność portfela. Gdy finanse to nie problem, możemy pozwolić sobie na pofolgowanie własnym pragnieniom i wybranie kolorów na topie, również, jeśli chodzi o lampy (zobacz oświetlenie korytarza) wiszące, lampy podłogowe do salonu oraz oprawy oświetleniowe do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak końcówkę pierwszej dekady XXI wieku przepełniały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład srebra i złota, co przekładało się też na lampy sufitowe, kinkiety i lampy stojące, a właściwie ich abażury. Nowe dziesięciolecie otwiera odwrót od jaskrawych kolorów, więc na wystawy sklepowe powrócą prawdopodobnie lampy stworzone z przeźroczystych kryształów i lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Dobrze pomimo tego zastanowić się nad barwami ciepłymi, jak miodowy brąz, karmelowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy podłogowe czy kinkiety w tych kolorach mogą być ciekawym i modnym elementem kolorystycznym do pomieszczenia dekorowanego w barwach zimnych, jak błękit lub srebro. Niemniej działanie zgodnie z aktualną modą musi być w podobnym stopniu co od wielkości budżetu uzależnione od warunków naszego wnętrza. W pomieszczeniu z niskim sufitem nierzadko praktyczniejsze są lampy sufitowe, w związku z tym, ze np. żyrandole mogą przeszkadzać w poruszaniu się po pokoju, dobrze także wybrać oświetlenie dające możliwość ustawiania kierunku padania światła (w przypadku niskiego stropu, do góry, aby go optycznie podnieść). Salon w kształcie litery „L” wymaga, aby znalazły się w nim minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład większy żyrandol w części dłuższej i lampa wisząca w drugiej części umieszczona np. nad kanapą. Dobrze umieszczone lampy przeźroczystej oprawie dodatkowo w kombinacji z lustrem mogą wyłapywać w dzień światło słoneczne i odbijać je po całym pokoju, oświetlając refleksami nawet najciemniejsze kąty, stanowiąc dodatkową opcję dla lamp bocznych i przyczyniając się do oszczędzania zużycia prądu.


Oświetlenie pomieszczenia a rozwój technologii
Wprawdzie zmiany na rynku oświetlenia następują nie tak szybko jak w przypadku sprzętu komputerowego, także i tutaj można obserwować widoczne modyfikacje. Wiąże się to przede wszystkim z możliwościami które dają żarówki LED, które zapewniają zauważalnie większą oszczędność energii i przez to mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają dodatkowo zmianę koloru światła, dzięki czemu lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony stają się jeszcze lepiej złączone z resztą dekoracji pokoju. Te nowinki na ogół pojawiają się w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych tak w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Oczywiście nie oznacza to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą pracować z diodami LED. Często zresztą jest to w ich przypadku zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Ogólna zasada jest jednak taka, że dobre oświetlenie na lata oferują nam jedynie lampy znanych producentów, którzy dbają o wytrzymałość i dobrą jakość opraw oświetleniowych.

Tags: lampy, sypialnia, kryształ, styl, lustra, żarówki, lampy wiszące, żyrandole, lampy podłogowe, lampki nocne, lampy kryształowe

Author: ...