Pianka bądź wełna - inaczej czym ogrzać poddasze.


To, jaki rodzaj ocieplenia poddasza wybierzemy jest związany z organizacją i wielkością pomieszczenia, jaką mamy zaadaptować pod dachem. Dobrze jest wykonać oględziny stanu technicznego pokrycia dachowego oraz więźby, tak aby przekonać się, czy nadają się do dalszego użytkowania. Jeśli nie żądają one remontu, czeka nas ocieplenie strychu.

W niedużej przestrzeni staniemy przed dylematem: ile ocieplenia i w których miejscach. Na obecną chwilę, najbardziej znanymtowarem do ocieplenia jest wełna, ale w łaski ostrożnie wchodzi systemy ociepleniowe poddasza pianką polietylenową.

Rozważając te dwa sposoby izolacji, zestawimy ich zalety oraz wyłonimy minusy. Pierwszą różnicą przemawiającą za użyciem pianki jest termin wykonania. Izolacja wełną trwa od paru do kilkunastu dni, a do zrobienia potrzebne są dwie osoby, z kolei ocieplenie poddasza pianką przez dwu osobowy skład dopuszczalna jest do wykonania w jeden dzień. Przy ocieplaniu wełną należy szczególną uwagę zwrócić na metodę montażu, aby ustrzec się szczelin i miejscowych zgnieceń, ściśnięć wełny, bo powoduje to nieszczelność izolacji albo obniżoną efektywność. Pianka natomiast, dzięki ponad 100 krotnemu rozrostowi, wypełnia każdą lukę i zakamarek zapewniając 100% szczelności i maksymalnąefektywność izolacji.Poddasze
Author: Knauf Sp. z o.o.
Source: Knauf Sp. z o.o.
Wełna nie przylega bezpośrednio do nawierzchni, dlatego do instalacji trzeba używać dodatkowych elementów, takich jak gwoździe, sznurki. Pianka przylega do każdej pokrywy, nie są więc wymagane dodatkowe rzeczy przy montażu. Ważne, by pamiętać, że największym zagrożeniem dla wełny w charakterze izolacji poddasza jest wilgotność, bo po nasyceniu wodą, wełna obniża swe cechy izolacyjne. Jeśli chodzi o piankę to najbardziej narażona jest na niechciane efekty w miesiącach zimowych, gdzie w wyniku znaczącej różnicy temperatur dochodzi do kondensacji pary wodnej i dodatkowo wytrącenia wilgoci z powietrza.

Ciekawi Cię ten tekst? Jeżeli tak, to odwiedź źródło (http://www.dekorianhome.pl/farba-akrylowa-do-scian) a znajdziesz tam interesujące informacje, które na długi czas zapamiętasz.


Wilgoć przechodząca przez warstwę izolacji obniża parametr przewodności termicznej, lecz nasiąkliwość pianki wynosi ok 0,5kg/m2 za sprawą czego jej własności izolacyjne nie ulegają pogorszeniu orazzostają niezmienne przez lata.

Zważywszy na zarówno ocieplenie poddasza pianką poliuretanową lub wełną mineralną, największą uwagę należy zwrócić na stan wykonania zamontowania, bo to od tego w kluczowej mierze zależy, czy stworzona izolacja nie zmieni swoich właściwości przez najbliższe kilkadziesiąt lat użytkowania budynku.

Tags: budynek, wełna, montaż, izolacja, gwoździe