Nowoczesne ułatwienia mieszkaniowe. Co powinno dobrze działać w domu, ale być niewidoczne?


Gruntownie przemyślane mieszkanko odsłania te elementy, które chce odsłonić, a ukrywa to, co musi być schowane, ponieważ wygląda nieestetycznie lub nie musi czy nie powinno być na widoku. Istnieje bardzo wiele technik na ukrycie przeróżnych rzeczy.

Poniżej kilka przykładowych.

czujnik temperatury
Author: tomasz przechlewski
Source: http://www.flickr.com
Już na etapie rysowania planu mieszkania myśli się o instalacjach elektrycznych, rozmieszczeniu świateł, kina domowego, głośników czy centralki grzewczej. Na etapie wykończeniowym wnętrz, myśli się o tym głównie w kontekście zabudowania takich rzeczy jak kable albo przetwornik PT100. Kabelki da się dość prosto schować w ścianie albo w pod deskami. Jeśli jest ich dużo i nie uda się zupełnie ich ukryć, można sczepić je w pęki i chwycić opaskami zaciskowymi.

Jeżeli kable od sprzętów są za długie, dlatego wprowadzają bałagan, można zastąpić je krótszymi. Ostatecznie kable można ukryć za jakąś ozdobą, kotarą lub lustrem. Rzeczą, która jest świetnie schowana, lecz świetnie działa, jest system ogrzewania podłogowego i cała instalacja. Nawet włącznik główny i stacja regulowania temperatury może zostać schowana w niewidocznym miejscu. Sprawdź: zajrzyj do witryny jeżeli już mowa o centralce, można wmurować w ścianę w stosunkowo niewidocznym miejscu wszelkie włączniki, dające się zaprogramować urządzenia do regulowania temperatury, jak na przykład przetwornik PT100 czy termostat.

Bardzo popularne jest ukrywanie wszelkich puszek z prądem i części włączników w specjalnie do tego przeznaczonej szafie – niedużej skrzyneczce z drzwiczkami. Skrzynka zlewa się ze ścianą (możemy ją pomalować na każdy kolor), a przy tym zbiera wszelkie bezpieczniki w konkretnym miejscu. Jest to wygodny sposób, bo możemy kilkoma ruchami odłączyć całą instalację elektryczną. Ze względu na powszechny dostęp do internetu, niemal w każdym mieszkaniu jest router. Te sprzęty także możemy sprytnie schować, przykładowo - na półeczce w ścianie albo w niszy. W razie potrzeby dostęp do nich nadal jest łatwy, ale nie rzucają się za bardzo w oczy.Bardzo dobrym pomysłem na pożądaną kryjówkę jest również stworzenie schowka w ścianie czy wmurowanie sejfu, szczególnie, gdy przechowujemy w domu kosztowności lub często podróżujemy.

Tags: temperatura, elektryka, technika