Nowoczesne domy – czyli nadzorowane za pomocą jednego przycisku urządzenia mobilnego


Zdalnie sterowane mieszkania to nie daleka przyszłość. Już teraz możemy zdalnie włączać światło i sprzęty AGD, zamykać i otwierać drzwi. I to tylko za pośrednictwem jednego przycisku w smartfonie!

Inteligentne mieszkanie wpisuje się w branżę tzw. Internetu rzeczy. Podłączone urządzenia mogą się pomiędzy sobą kontaktować po to, żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom domowników. Pracą sprzętów kieruje zintegrowanym systemem (zobacz).Tego typu sprzęty mogą pomagać w obiektach użyteczności publicznej: w terminalach lotniczych, w supermarketach i muzeach, emitując wiadomości na tablety. Mogą być także używane w pomieszczeniach prywatnych. Chociaż brzmi to jak pomysł prosto z produkcji sci-fi, zdalne sterowanie oświetleniem już wkrótce będzie popularne w naszych domach. Ten system znacznie uprzyjemni codzienne życie. Siedząc w fotelu, będziemy mogli jednym guzikiem wyłączyć centralne światło i włączyć mniejszą lampkę. Wychodząc z mieszkania, nie będziemy musieli zajrzeć do każdego pomieszczenia. Jeden guzik w urządzeniu mobilnym zgasi wszystkie potencjalnie włączone źródła światła, oszczędzając energię i nasz czas. Inteligentne mieszkanie to jednak dużo więcej, niż zdalne sterowanie oświetleniem.

jasne mieszkanie
Author: University of Exeter
Source: http://www.flickr.com
Zbliżając się do domu będziemy mogli otworzyć drzwi do garażu, włączyć oświetlenie na ganku mieszkania, a nawet włączyć ekspres do kawy. Wychodząc na zakupy, zdalnie będziemy mogli wyłączyć wszystkie źródła oświetlenia, pozamykać okna i drzwi garażowe… Wszystko za pomocą jednego przycisku w urządzeniu mobilnym. Rynek urządzeń powiązanych z tą dziedziną, powoli wkracza do Polski. Zakładane są firmy sprzedające tego typu narzędzia, sporo z nich ma na koncie także sukcesy zagranicą.

Inteligentne mieszkanie to miejsce, które zna i zrozumiało potrzeby swojego właściciela. Kontaktuje się z jego smartfonem i na jego komendę włączą lub wyłączą urządzenia AGD. To także zdalne sterowanie oświetleniem, ułatwiające codzienne życie. Twórcom takich systemów przyświeca prosta myśl – nowe technologie powstają wyłącznie po to, by służyć ludziom.

Tags: oświetlenie, mieszkanie, AGD, domy, Urządzenia