Najważniejsze rodzaje uszczelnień wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych, rodzaje surowców użytych przy ich produkcji


Uszczelnienia pełnią bardzo ważną rolę w wielu gałęziach przemysłu. Gdyby nie odpowiednio dobrane uszczelnienia, to nie mogłoby prawidłowo pracować większość najróżniejszych maszyn i urządzeń. Współcześnie jednym z najczęściej stosowanych materiałów uszczelniających jest klasyczna guma, to właśnie z niej wykonuje się ogromną ilość najróżniejszych uszczelnień.

uszczelki
Author: altemark
Source: http://www.flickr.com/photos/altemark/56941643/
Guma charakteryzuje się przede wszystkim dużą odpornością na działanie czynników chemicznych i wody, ale nie zawsze dobrze sobie radzi w wyższym zakresie temperatur.

Interesuje Cię skąd pozyskujemy wiedzę na opracowany w tym wpisie temat? Zachęcamy zatem do kolejnej witryny - tam czeka na Ciebie dodatkowe źródło (http://www.wkg.pl/strona/zastosowanie).

Oprócz tego jest surowcem łatwym w przetwarzaniu i tanim, co sprawia, że uszczelki z niej wykonywane także nie kosztują dużych pieniędzy. Lecz z powodu swoich ograniczeń nie będzie się nadawała do wszystkich rodzajów uszczelnień, w takich przypadkach będzie konieczne użycie innych materiałów, lepiej dających sobie radę w mniej typowych warunkach. Inżynierowie bez przerwy pracują nad tym, aby wymyślić nowe materiały uszczelniające, stąd też wybór ich dziś jest naprawdę ogromny.

Jednym z chętniej wykorzystywanych materiałów w tej dziedzinie jest grafit, daje on spore możliwości w różnych zastosowaniach przemysłowych. Uszczelki grafitowe wykonuje się z dodatkiem innych materiałów, zmieniających ich charakterystykę i przeznaczenie, mogą to na przykład być blachy aluminiowe czy kwasoodporne.

Czy publikowany artykuł jest Twoim zdaniem ciekawy? Jeśli tak, to kliknij również na pomocne wskazówki (https://ecconstruction.pl/budowa-domow/), które będą nieprawdopodobnie użyteczne.

Grafit doskonale radzi sobie z większymi temperaturami, więc bardzo dobrze się nadaje do sprzętów pracujących w wyższym ich przedziale. Zupełnie inne zastosowanie ma typowy sznur termoizolacyjny, jest również wykonany z zupełnie innych surowców.Do produkcji tego typu sznurów wykorzystuje się przede wszystkim różnego rodzaju przędzę, jej wybór będzie uzależniony od tego, w jak trudnych warunkach ma taki sznur pracować i jakich właściwości do izolowania oczekuje się od niego. Niezwykle ciekawymi pod kątem budowy i zastosowanych materiałów są również uszczelki spiralne. Składają się one z wewnętrznego lub zewnętrznego pierścienia wykonanego z twardej stali, taśmy metalowej i na koniec pierścienia uszczelniającego.

Tags: guma, stal, materiały