Na czym polega przygotowanie kosztorysu budowlanego? Czy możemy go stworzyć samodzielnie?


Kosztorys budowlany jest jednym z najbardziej istotnych dokumentów, które należy przygotować jeszcze przed początkiem prac budowlanych. Dobrze przygotowany kosztorys umożliwi nam na wstępne określenie kosztów inwestycyjnych, będzie faktycznie przydatny w czasie otrzymywania kredytów. Dobrze przygotowaną dokumentację jesteśmy w stanie samemu przygotować, lub z korzystać z darmowych pomocy, jak programy do kosztorysowania.

budowa domu
Author: Matthias Wiesmann
Source: http://www.flickr.com
Przed zrobieniem kosztorysu budowlanego trzeba nabyć projekt budowlany, ponieważ jest to podstawa wszelkich wyliczeń oraz kalkulacji. Do projektów budowlanych powinniśmy dołączyć zazwyczaj wstępny kosztorys budowlany - więcej.... Powinniśmy również pamiętać, iż zapewnia on tylko bardzo orientacyjnie rozliczenia, jakie są w stanie dość znacznie różnić o realnego kosztu budowy. Pomimo to jednakże, kosztorys dołączony do projektu będzie naszym szablonem, wedle jakiego wykonamy własne obliczenia. W okresie przygotowań należy również zwrócić uwagę na zakres robót. Każdy z etapów pracy dzielić należy na kategorie, które pozwalają nam na wyodrębnienie szczegółowego planu działania. Samodzielne przygotowanie kosztorysu budowlanego może być dosyć męczącym i trudnym zajęciem, ale mimo to wiele osób się na to decyduje. Pamiętać należy, iż zrobienie kosztorysu przez specjalne firmy kosztują min. tysiąc pięćset złotych, a przecież przy odrobinie wiedzy, umiejętności oraz cierpliwości będziemy w stanie wykonać to sami. Oczywiście, to zależy od każdego z nas, jak jesteśmy przekonani, że nie damy rady, to nie ma co robić tego na siłę.kosztorys budowalny
Author: Rockies
Source: http://www.flickr.com/
Dobrze zrobiony kosztorys budowlany pozwala na zebranie odpowiedniej ilości środków a także może być dosyć pomocny podczas ubiegania się o kredyt. Taki kosztorys jesteśmy w stanie zrobić nawet, jak nie mamy zbytnio dużej wiedzy w temacie budownictwa, pomocne natomiast będą proste oraz intuicyjne kalkulatory, jakie odnajdziemy online. Pozwalają one na bardzo szybkie, wstępne oszacowanie kosztów budowy, mogą też służyć jako praktyczny wzór dla bardziej zaawansowanych obliczeń. Dla każdej osoby, która czuje się na siłach przygotowanie takiego kosztorysu może być nawet interesującą przygodą, jednak dla osób, które nie lubią takich rzeczy, to będzie jak najbardziej zwykła udręka.

Sprawdź również: http://www.ath.pl/serwis

Tags: dokumenty, budowa, kredyt, profesjonalnie