Na co powinno się zwracać uwagę wybierając lampy ogrodowe, żeby zyskać ciekawy klimat?


Mało kto wie, że wieszanie domowego żyrandola w altanie nie jest dobrym pomysłem. Tego typu lampa może nie ziścić naszych pragnień oraz przede wszystkim może stanowić realne zagrożenie pożarowe. Normalne lampki nocne ewentualnie świąteczne też mogą być niedostateczne. Z tego powodu w pierwszym rzędzie należy odczytywać oznaczenia na obudowach.


lampa ogrodowa solarna
Author: Bekathwia
Source: http://www.flickr.com/photos/bekathwia/755886448/
Niezależnie od tego, gdzie oświetlenie zewnętrzne zostało zrobione winno mieć znak bezpieczeństwa "B". Znaczy to, że produkt spełnia narodowe normy natomiast "CE" jest symbolem mówiącym, iż oświetlenie ogrodowe spełnia normy UE. Dla każdego rodzaju opraw, kloszy, itp., ważny będzie symbol "IP", który świadczy o stopniu ochrony źródła światła przez obudowę i jest złożony z dwóch liczb. Pierwsza liczba mówi o zabezpieczeniu przed ciałami stałymi, np: kurz, pył. Z kolei druga liczba mówi o zabezpieczeniu przed cieczami.

Kupując oświetlenie zewnętrzne powinno się mieć na uwadze, gdzie będzie ono zawieszone. Lampa umieszczana pod zadaszeniem, na przykład. w przydomowej altance winna mieć stopień zabezpieczenia przynajmniej IP 21. Oświetlenie ogrodowe pionowe jak też słupki kesbet słupki z betonu architektonicznego bez swojego zadaszenia powinny mieć stopień zabezpieczenia przynajmniej IP 44. Do oświetlenia oczka wodnego należy wybierać oświetlenie na poziomie IP 68. Następnym szczególnym parametrem jest klasa ochronności.

Interesujący artykuł? Jeśli tak myślisz, kliknij bez wahania ten link, ponieważ w witrynie (http://zielonastrefa.net/), którą tutaj odnajdziesz, także jest coś wartościowego!

Wyznacza ona rodzaj zastosowanej w oświetleniu izolacji elektrycznej. Lampki nocne ogrodowe powinny mieć co najmniej II klasę ochronności a te montowane przy oczkach wodnych III. Dobrze jest też nabyć oświetlenie zasilane bezpieczniejszym napięciem, np: 12V ewentualnie 24V. Bez względu na dobre własności nie należy montować lamp w ryzykownych obszarach.


lampa ogrodowa
Author: Darius Huntly
Source: http://www.flickr.com
Przed zawieszeniem oświetlenia w wybranym przez siebie miejscu winno się przyjrzeć się czy posiada ono właściwe odprowadzenie wody. Warto zdobyć pewność, czy po dużych deszczach pojawiają się tam kałuże. Pomimo że obudowy lamp ogrodowych mają właściwie zabezpieczone przewody, z upływem czasu zabezpieczenia te osłabiają się i mogą być przyczyną uszkodzeń albo innych zagrażających życiu wydarzeń. Lampa postawiona w kałuży po ulewach może tworzyć niebezpieczeństwo. Z całą pewnością jej żywotność stanie się sporo krótsza. Opłaca się wobec tego wybierać specjalne pola dla oświetlenia ogrodowego o dobrych technicznych właściwościach.

Tags: oświetlenie, lampa, klosze