Kolor elewacji – w jaki sposób wybrać stosowny?


W zależności od odcienia elewacji budynek może sprawiać wrażenie lekkiej lub masywnej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w otoczenie bądź też z nim kontrastować. Elewacja albowiem nie tylko chroni zewnętrzne ściany domku przed wrogim działaniem czynników pogodowych, lecz także jest jego ozdobą.
A na wygląd elewacji oddziaływa m.in. odcień. Dlatego jego wybór musi być dokładnie przemyślany jak też stosowany z umiarem i wyczuciem.


żyrandol
Author: Toshiyuki IMAI
Source: http://www.flickr.com


dom - widok
Author: tagcoor 5_3
Source: http://www.flickr.com


Podejmując decyzję o kolorze elewacji, nie powinniśmy zapominać, że powinna ona przydawać budynkowi urody i zarazem nie zakłócać jego relacji z otaczającą go naturą. Nie powinna zatem wybijać się z otoczenia, lecz uwydatniać związek z nim.

Zaintrygował Cię taki wpis? To świetnie, jednak kliknij ten odnośnik, ponieważ oprócz tego mamy także inny pokrewny materiał, który warto zobaczyć tu (https://www.centrumwygody.pl/materialy-instalacyjne/plytki-montazowe).

Elewacja w wyrazistych oranżach, fioletach albo czerwieniach stanie się obcym elementem w krajobrazie, wprowadzając do niego niemiłą dla oczu dysharmonię, więcej pod tym adresem. Podobne odcienie zawsze bowiem rażą w zestawieniu ze stonowanymi zieleniami, szarościami, beżami, występującymi w naturze.


prace
Author: Maciej Kasprzyk
Source: http://www.flickr.com


Istotne będzie również skoordynowanie kolorystyki elewacji budynku z odcieniem innych, dostrzegalnych z zewnątrz jego fragmentów – pokryciem dachu, stolarką okienną, rynnami, parapetami itd. Przy czym należyty efekt estetyczny można uzyskać zarówno wybierając odcienie wszystkich tych elementów a także detali z tej samej kątowniki tekturowe producent kolorów, różnicując jedynie ich odcienie, jak też zestawiając je na zasadzie kontrastu. Stosowanie zestawień kontrastowych nastręcza jednak wprawnego oka i znajomości reguł zestawiania zabarwień. By nie popełnić błędu, dobór kontrastowych barw lepiej więc powierzyć architektowi, który posiada wiedzę a także doświadczenie w komponowaniu zestawień kolorystycznych.


Za pomocą koloru elewacji można także optycznie korygować niekorzystne proporcje budowli. Dla przykładu, sylwetka małego i rozległego domu z wertykalnymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawała się smuklejsza, zaś wysoki i wąski pomalowany w poziome pasy – niższy.
Tak linie wertykalne, jak również poziome, trzeba jednak stosować roztropnie, ażeby nazbyt nie „wyciągnąć” domu górę czy nadto go „poszerzyć”. Wdzięcznym materiałem który możesz też wykorzystać może być cegła ceramiczna pełna.

Tags: kolory, domu, Mury, IT, zastosowanie