Jedną z możliwości uatrakcyjnienia domu na zewnątrz są popularne od jakiegoś czasu tak zwane dachy zielone. Co to za dachy?


Każdy budynek, w szczególności, jeżeli ma być to budynek firmowy, powinien być jak najbardziej reprezentacyjny. Nie chodzi rzecz jasna wyłącznie o gustowną elewację czy atrakcyjne oświetlenie. W tym przypadku znaczenie ma wszystko, począwszy od cokołów, aż po dach. Ten ostatni zresztą stanowi niezwykle istotny element całej konstrukcji. Obecnie zwraca się dużą uwagę, by był on nie tylko niezawodny jeśli chodzi o działanie czynników pogodowych, ale także dba o to, by odpowiednio się prezentował.

ogród na dachu
Author: pnwra
Dach stanowi podstawową osłonę budynku. Ma zabezpieczać przed przedostaniem się do wnętrza niekorzystnych czynników, stąd też ma być solidny, a równocześnie bezpieczny - zobacz megastyro.plObecnie sporą uwagę zwraca się także na to, żeby ładnie się prezentował. Nie chodzi tylko o to, by zastosować interesujący kolor dachówek, ale by wykorzystać nowoczesne rozwiązania. Jedną z możliwości stanowią popularne od jakiegoś czasu tak zwane dachy zielone. Co to takiego?Zielone dachy to nic innego, jak dachy na których znajduje się roślinność. Jest to najczęściej roślinność wytrzymała na różne warunki atmosferyczne, a jednocześnie składająca się z gatunków, z których można zaprojektować osobliwe aranżacje. Tego rodzaju dachy powinny być odpowiednio zaprojektowane. Płytkę dachową pokrywa kilka warstw różnych materiałów, w tym warstwa z drenażem, czy warstwa zabezpieczająca. Najbardziej zewnętrzna jest warstwa wegetacyjna, w której bezpośrednio zakorzenione są rośliny. Tego typu dachy wymagają poza tym użycia skutecznych rozwiązań związanych z odprowadzaniem wody, w szczególności, jeżeli dach ma płaską powierzchnię. W takich sytuacjach stosuje się między innymi kliny styropianowe, które odpowiadają za odprowadzenie wody z zadaszenia do rynien.

Mo http://www.megastyro.pl/zaslepki-styropianowe.html->
elewacja
Source: Wienerberger
Zielone dachy tylko pozornie mają być zielone. W rzeczywistości może pokrywać je różnobarwna roślinność, łatwa w pielęgnacji. W przypadku tego rodzaju konstrukcji jest to niezwykle istotne, aby o zastosowane gatunki roślin można było bez problemu zadbać, tym bardziej, że roślinność na dachach jest bezpośrednio narażona na oddziaływanie intensywnych promieni słonecznych, wiatru czy ulewnych deszczy. Projektanci tego rodzaju konstrukcji dobrze o tym wiedzą i wykorzystują do stworzenia kompozycji wyłącznie odporne i wytrzymałe gatunki roślin.

Tags: roślina, elewacja, dach, konstrukcja