Jakie zadania mają ogrodzenia wokół naszych domów, popularne ich odmiany w tańszych wersjach.


Ogrodzenie to nieodłączny element większości domów i ogrodów. Nie zadomowiła się w naszym kraju i nie przyjmie raczej otwarta architektura tak jak na zachodzie, bez desek, sztachet czy siatek. U nas od bardzo dawna grodzi się praktycznie wszystko, co tylko można, a im ogrodzenie stanie się wyższe i okazalsze, tym korzystniej. Do niedawna jeszcze ogrodzenia pełniły przede wszystkim funkcję chroniącą teren posiadłości i wytyczającą jej granice.


Ogrodzenie panelowe
Author: Legi
Source: Legi
Obecnie oczekuje się także od nich, żeby były elementem dekoracyjnym, czyli uzupełniały się w całość razem z domem i ogrodem. Obecnie różnych ogrodzeń jest taka ilość, że jeżeli ktoś tylko zechce postawić coś ciekawego i nawiązującego do reszty, to nie ma z tym problemów. Są oczywiście przypadki, że ktoś wybiera ogrodzenie które nie bardzo pasuje ani do domu, ani do okolicy, pewnie na zasadzie aby pokazać sąsiadom, ale jednak jest ich coraz mniej. Coraz częściej projekt ogrodzenia robiony jest przez dobrego architekta, tak więc powinna się dobrze komponować.

Postawienie dookoła domu ogrodzenia i bramy to dość duże koszty, na szczęście jest sporo najróżniejszych opcji do wyboru, które może nie będą zawsze efektownie się prezentować, ale będą spełniać swoją podstawową rolę, czyli ochronią działkę przed nieproszonymi osobami.


Można zaliczyć do nich przykładowo ogrodzenia panelowe, które są jednym z tańszych typów ogrodzeń, a jeśli się dobrze poszuka, to można będzie znaleźć ciekawe wersje. Przeważnie panele ogrodzeniowe produkuje się z metalowej siatki albo cienkich prętów, sprzedawane są w kilku standardowych wymiarach, lecz w razie potrzeby można też zamówić poszczególne części na zamówienie (więcej o panelach ogrodzeniowych). Tego typu ogrodzenia cieszą się popularnością nie tylko w powodu ceny, ale także szybkości montowania. Do ich wystawienia wystarczy zamontować słupki, przeważnie wbetonowując je w ziemię, a później zamontować między nimi zakupione panele. Jeśli się znajdzie panele zrobione z porządnych materiałów i właściwie zabezpieczone, to bez większych problemów powinny nie wytrzymać wiele lat użytkowania.

Tags: ogród, dom, panele, Ogrodzenie