Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym? Jakiego rodzaju nieruchomości są najbardziej często wybierane, w których ośrodkach miejskich?


Jak obecnie wyglądają ceny mieszkań w największych polskich miastach? Ile wynosi cena metra kwadratowego w różnych lokalizacjach? Warto potwierdzić, że największa zmiana ceny jest odnotowana w Katowicach oraz Łodzi, w tamtych miejscach mieszkania stały się tańsze o kilkanaście procent. W skali kraju pojawia się jednakowoż stabilizacja cen.

panorama warszawy
Source: pixabay.com
Od dawna, co nie zadziwia, najbardziej pokaźnym rynkiem nieruchomości jest Warszawa. Miesięczna zmiana mediany wartości mieszkania dosyć rzadko jesteśmy w stanie przekroczyć jeden procent, zaś w skali roku - kilka procent. W stolicy świetnie rozwija się rynek pierwotny, lecz i we wtórnym można zauważyć wiele wartościowych transakcji. Mieszkania w Warszawie są rozchwytywane w różnorakich dzielnicach miasta, jak mieszkania na Grochowie w Warszawie, ten trend z pewnością się nie skończy tak szybko- .Zwłaszcza, iż kupujący posiadają do wyboru bardzo znaczny wybór, jeśli chodzi o standard, lokalizację czy rozmiar mieszkań. Na rynku nie brakuje osób kupujących nieruchomości czysto inwestycyjne, za gotówkę. Tego rodzaju osoby są z pewnością bardzo aktywne na rynku pierwotnym, tam szukają mieszkań generalnie pod wynajem. Najbardziej znacznym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości 2-pokojowe o powierzchni 40-45 metrów oraz 3-pokojowe w rozmiarze 50-55 mkw. Jeżeli chodzi o inne ośrodki miejskie, to jak wspomnieliśmy wcześniej, do znacznych spadków cen doszło w Katowicach. W ciągu 12 miesięcy ceny poszły zaś w górę tylko w Gdańsku, Krakowie oraz Poznaniu, w innych miastach zanotowano obniżki. Jednak w stolicy i Wrocławiu były one na niskim poziomie, wysokości 0,5 procenta.

budynek mieszkalny, mieszkania
Source: http://www.flickr.com
W pierwszym kwartale obecnego roku deweloperzy oddali do użytkowania 17,2 tysięcy nieruchomości, pokazuje to wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2015 roku o prawie pięćdziesiąt cztery procent. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dano do użytku 68,3 tysiąca mieszkań, co daje aż o 14,7 procenta więcej mieszkań niż rok wcześniej. Dostrzec jesteśmy w stanie niesłabnące zainteresowanie kupujących, a to ukazuje, że deweloperzy nie zwalniają tempa z kolejnymi inwestycjami.

Inne, także niezwykle interesujące szczegółowe opracowanie opisywanego tematu odnajdziesz tutaj. Przeczytaj koniecznie a na pewno nie stracisz czasu!

Wszystko wskazuje na to, iż tendencja będzie utrzymana przez kolejną część roku, wszystkie warunki są do tego odpowiednie.

Tags: mieszkania, nieruchomości, rynek, miasta, ceny