Jak w przeciągu ostatniego stulecia zmieniały się instalacje montowane w wolnostojących domach - zwięzłe porównanie


Jeżelibyśmy porównali dom do organizmu człowieka, to moglibyśmy śmiało rzec, że instalacje techniczne budynków są jak żyły. Człowiek nie może żyć bez krwi pompowanej przez mięsień sercowy, a i nowoczesne mieszkanie bez kluczowych mediów z pewnością w obecnych czasach stałoby puste. Obecnie jesteśmy niemal uzależnieni od prądu, a i kilkugodzinny brak wody potrafi skutecznie sparaliżować życie całej wsi.


instalacja pompy ciepła
Author: Bryn Pinzgauer
Source: http://www.flickr.com
Być może czasem zastanawiamy się, w jaki sposób nasi dziadowie żyli bez zwykłej żarówki i być może za 100 albo 200 lat nasi potomkowie będą zadawać zbliżone pytania. Postępu technicznego zatrzymać niepodobna, więc co teraz jest innowatorskim rozwiązaniem, wkrótce będzie przeżytkiem - przeczytaj tutaj.

Elektryfikacja bywa kojarzona przede wszystkim z latami powojennymi, bowiem wtedy na masową skalę doprowadzano prąd do domów położonych na terenach wiejskich. Jednakże należy mieć świadomość, że pierwsze instalacje elektryczne budowano o wiele wcześniej. Oczywiście cały czas zmieniały się technologie, a dodatkowo znacząco wzrosła liczba najróżniejszych odbiorników energii, więc konstrukcja z początku ubiegłego stulecia dziś na pewno nie wytrzymałaby tak dużego obciążenia. Z kolei jeszcze w latach 70 ubiegłego stulecia w niektórych wioskach korzystano przeważnie ze studni i o wodzie z kranu można było tylko pomarzyć, a obecnie ze świecą szukać budynku bez bieżącej wody. Spis podstawowych instalacji zamyka centralne ogrzewanie, choć tym samym zauważmy, że niejeden dwudziestolatek pamięta jeszcze ogień żarzący się w kaflowych piecach. http://www.zst.waw.pl/pl/konserwacja


kamienice
Author: Ciszewski PR
Source: Ciszewski PR
Początek XXI stulecia rozpoczął absolutnie nowy rozdział. Z jednej strony już prawie każdy lokator miał stacjonarny telefon, a po drugie nastolatkowie już błagali rodziców o zainstalowanie internetu. Jednakże najnowsze instalacje techniczne budynków to dzisiaj systemy zakładane w tzw. inteligentnych domach. O właściwą temperaturę w pomieszczeniach dbają zaawansowane podsystemy, które załączają ogrzewanie, kiedy na dworze robi się zimno i które uruchamiają klimatyzację w czasie uciążliwych upałów. Choć w inteligentnym budynku mieszka się komfortowo, to jednak okresowo trzeba istniejące systemy poddawać przeglądom, a uszkodzenie jednej niedużej części potrafi na dobre unieruchomić określoną instalację.

Tags: budynek, instalacja, żarówka, upał