Jak przeprowadzić pomiar deformacji z pomocą tensomertu - czytaj cenne porady


Tensometry mają zastosowanie w wielu obszarach i w wielu różnych aspektach. Są to przybory umożliwiające sprawdzian deformacji. Pomiary tensometryczne należą do jednej z częściej wykorzystywanych sposobów testów deformacji na powierzchni składnika.
Stosowanie należytego tensometru jest zależne od warunków wymagań testów powiązanych z materiałem, układem składnika konstrukcyjnego, typem obciążenia, temperaturą. Najobszerniejsze stosowanie znalazły tensometry oporowe i przy ich użyciu przeprowadzana jest większość pomiarów laboratoryjnych i użytkowych.Tensometry oporowe wyróżniają się dużą czułością i dokładnością, co zezwala pomiar - (zobacz osmometr) nadzwyczaj malutkich odkształceń. Posiadają nieduże rozmiary, dzięki czemu można nimi sprawdzać fakty spiętrzenia odkształceń, są niewrażliwe na drgania i wstrząsy, potrafią także pracować w znacznych temperaturach i ciśnieniach.
Pomiar wilgotności desek
Author: Kopp - Podłogi Naturalnie Dosko
Source: Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe.


Tensometry winny w czasie testu tworzyć całość z badanym obiektem, co łączy się z nieodzownością bardzo dokładnego ich przyklejenia po uprzednim przygotowaniu podłoża. Powłoka kleju powinna być możliwie cienka, jednocześnie umożliwiając doskonałe przyleganie tensometru, także świetną izolację elektryczną pomiędzy tensometrem, a badanym przedmiotem - pełna propozycja tensometrów. Poza tym klej nie może zmieniać cech z upływem czasu i powinien być wytrzymały na oddziaływanie temperatury.

Dzięki możnościom wykorzystywania właściwych układów pomiarowych, wiadomości o odkształceniu można zapisywać na taśmie magnetycznej, czy w pamięci maszyny cyfrowej. Tensometry oporowe umożliwiają łatwość sterowania procesów obciążenia i odciążenia, a ich obsługa jest prosta i pewna. Niezwykle znaczącą informacją jest fakt, że tensometry jest możliwość sytuować na powierzchniach wyginanych.Testy tensometryczne potrafią dostarczyć ogrom informacji na temat badanego obiektu w kontekście jego dynamiki pracy, wytrzymałości, działających na rzecz wymuszeń. Dane mogą zostać spożytkowane w celach przyszłościowych, jak też w celach monitoringu stanu i oceny. Tensometry elektryczne charakteryzuje ogromna dokładność i możliwość pomiaru bardzo małych deformacji. Testy te zdołają być dokonywane nawet w znacznej odległości od elementu badanego.

Tags: pomiary, testy, wstrząs