Jak przeprowadzić pomiar deformacji z pomocą tensomertu - czytaj cenne porady


Tensometry mają zastosowanie w wielu obszarach i w wielu różnych aspektach. Są to przybory umożliwiające sprawdzian deformacji. Pomiary tensometryczne należą do jednej z częściej wykorzystywanych sposobów testów deformacji na powierzchni składnika.
Stosowanie należytego tensometru jest zależne od warunków wymagań testów powiązanych z materiałem, układem składnika konstrukcyjnego, typem obciążenia, temperaturą. Najobszerniejsze stosowanie znalazły tensometry oporowe i przy ich użyciu przeprowadzana jest większość pomiarów laboratoryjnych i użytkowych.Tensometry oporowe wyróżniają się dużą czułością i dokładnością, co zezwala pomiar - (zobacz osmometr) nadzwyczaj malutkich odkształceń. Posiadają nieduże rozmiary, dzięki czemu można nimi sprawdzać fakty spiętrzenia odkształceń, są niewrażliwe na drgania i wstrząsy, potrafią także pracować w znacznych temperaturach i ciśnieniach.
Pomiar wilgotności desek
Author: Kopp - Podłogi Naturalnie Dosko
Source: Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe.


Tensometry winny w czasie testu tworzyć całość z badanym obiektem, co łączy się z nieodzownością bardzo dokładnego ich przyklejenia po uprzednim przygotowaniu podłoża. Powłoka kleju powinna być możliwie cienka, jednocześnie umożliwiając doskonałe przyleganie tensometru, także świetną izolację elektryczną pomiędzy tensometrem, a badanym przedmiotem - pełna propozycja tensometrów. Poza tym klej nie może zmieniać cech z upływem czasu i powinien być wytrzymały na oddziaływanie temperatury.

Dzięki możnościom wykorzystywania właściwych układów pomiarowych, wiadomości o odkształceniu można zapisywać na taśmie magnetycznej, czy w pamięci maszyny cyfrowej. Tensometry oporowe umożliwiają łatwość sterowania procesów obciążenia i odciążenia, a ich obsługa jest prosta i pewna.

Jeśli ciekawi Cię niniejszy artykuł, to bez wahania kliknij tutaj oraz przeczytaj oprócz tego inny tak samo zajmujący news produkcja schodów drewnianych.

Niezwykle znaczącą informacją jest fakt, że tensometry jest możliwość sytuować na powierzchniach wyginanych.Testy tensometryczne potrafią dostarczyć ogrom informacji na temat badanego obiektu w kontekście jego dynamiki pracy, wytrzymałości, działających na rzecz wymuszeń. Dane mogą zostać spożytkowane w celach przyszłościowych, jak też w celach monitoringu stanu i oceny. Tensometry elektryczne charakteryzuje ogromna dokładność i możliwość pomiaru bardzo małych deformacji. Testy te zdołają być dokonywane nawet w znacznej odległości od elementu badanego.

Tags: pomiary, testy, wstrząs