Jak oświetlić stylowy pokój dzienny?


Salon i żyrandol to klasyczne zestawienie. Również lampy potrafią zmienić aranżację mieszkań. Jak wiemy, żyrandole to oprawy używane do oświetlenia globalnego.


lampa wisząca
Author: Sarah Joy
Source: http://www.flickr.com
Wieszane bywają z reguły pośrodku salonu, tuż pod sufitem. Żyrandole to doskonały pomysł przede wszystkim dlatego, iż są ponadczasowe, natomiast zmieniają się tylko ich kształty. Żyrandole bywają naprawdę rozmaite, spotkać możemy na przykład żyrandole (polecamy stylowa lampka nocna) z wentylatorem (sprawdź to). Ciągle entuzjastycznie w salonie stosuje się tradycyjne wieloramienne, niemniej jednak niezwykle modne są też ich formy współczesne, jakich walorem są proste ramiona wykonane z metalu. Popularne są również lampy sufitowe kryształowe (źródło informacji).

Z salonem wyekwipowanym w kierunku fusion wspaniale komponują się plafony kryształowe nowoczesne (źródło informacji), a także wykonane z niepospolitych dla nich materiałów: kolorowego szkła lub plastiku, a nawet nadmuchiwanego kauczuku. Ciekawe formy otwierają interesujące możliwości aranżacyjne, dla przykładu modne w obecnych czasach żyrandole z kryształków lub szkła weneckiego wiesza się nie tylko w pokoju dziennym, ale także np. w łazience.

Kiedy mamy niski pokój dzienny, to do jego oświetlenia w miejsce lampy wiszącej najlepiej zastosować współczesne oprawy, jakich postać łączy w sobie cechy żyrandolu jak też plafonu. Możemy powiedzieć, iż to plafon z ramionami. Tego typu oprawa komponuje się z podstawy (owalnej czy kwadratowej), z której wychodzą liczne ramiona. W takowym oświetleniu tak samo istotne jak oprawa są w większości wypadków dostrzegalne źródła światła. Podstawową konkurencją dla żyrandoli w salonie są z kolei plafony, zatem podwieszone pod sufitem, przepuszczające blask lampiony. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że aranżacja pomieszczeń uzupełniona plafonierami daje olśniewający efekt. To bardzo dobry sposób na oświetlenie alkowy a także gabinetów.


kryształowa lampa
Author: Luna sin estrellas
Source: http://www.flickr.com
Kiedy zaś myślisz o efektownym oświetleniu stolika, to powinieneś postawić na lampy zwisające. Posiadają one często tylko jedno źródło światła osłonięte kloszem wycelowanym w dół. O ile abażur jest mętny daje światło kierunkowe, zaś jeśli jest przezroczysty wnętrze zyskuje światło rozproszone.

Ekscytuje Cię omawiana kwestia? Jeżeli tak, to zapraszamy do lektury innego tego rodzaju wpisu - on także jest warty uwagi.

W dalszym ciągu trendy są abażury inspirowane klasycznymi modelami o kształcie przewróconej misy, oraz żyrandole o podwójnych kloszach ze szkła matowego jak też przezroczystego.

Tags: salon, aranżacja