Jak najlepiej można w ciekawy i oryginalny sposób zabezpieczyć ścianę nad zlewozmywakiem.


Kuchnia jest jednym z ważniejszych domowych pomieszczeń, i też jednym z trudniejszych do wykończenia. Nawet posiadając sporej wielkości pomieszczenie do tego celu w wielu przypadkach właściciele mają kłopoty z odpowiednim jego rozplanowaniem, a tym bardziej jak tego miejsca jednak dużo nie będzie. Jedną z istotniejszych decyzji, która będzie do podjęcia, jest wykończenie ścian.

kuchnia - aranżacja
Author: James Buck
Source: http://www.flickr.com
Obecność zlewozmywaka daje pewność, że nawet jeżeli będzie się uważało, to i tak na ścianach pojawić się może jakaś woda, więc nie da się w tym miejscu zostawić zwykłej ściany, bo szybko mogłaby się zniszczyć. Najbardziej popularne są w dalszym ciągu różnego rodzaju płytki, jakie położyć można albo na każdą ze ścian, albo tylko na część przy zlewozmywaku. Płytki oferowane są w tak dużej ilości odmian i wzorów, że bez najmniejszych problemów da się coś interesującego kupić. Są one niezwykle trwałe, proste do czyszczenia, lecz z kolei będą wymagać sporego nakładu pracy podczas układania, więc zwiększająca się ilość osób urządzających kuchnię zaczyna jednak wybierać jakieś inne rozwiązanie.

Bardzo popularne w ostatnich latach są panele szklane (przejdź do strony). Pomimo obaw wielu osób są one całkowicie bezpieczne, bo robi się je z mocnego, hartowanego szkła. Tym sposobem nie tylko są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, lecz przy jakimś zdarzeniu rozwalają się na niewielkie fragmenty bez żadnych zaostrzonych brzegów.

Panele takie robi się na wymiar pod konkretną zabudowę, więc należy je montować raczej po zamontowaniu mebli. Posiadają one najczęściej postać dużej szklanej tafli ze zrobionymi otworami w odpowiednich miejscach, a taflę taką po prostu przykleja się na ścianie i uszczelnia przy pomocy silikonu. Wielu ludzi decyduje się też na inną opcję, jaką są fototapety (fototapety do kuchni). Oczywiście nie każdy ich rodzaj nadawał się będzie do tego pomieszczenia, gdyż fototapety do kuchni muszą charakteryzować się dużą odpornością na działanie wilgoci. Z tego też powodu bardzo często w tym celu są wybierane podkłady z winylu, jakie nie tylko zupełnie nie przejmują się wodą, lecz również bardzo ładnie się prezentują.

Tags: płytki, zlewozmywak, fototapety, szklanej