Do jakich celów da się wykorzystać różnorodne płyty do szalunku?


Szalunek to struktura składana tymczasowo podczas wylewania cementu np. pod fundamenty, która tworzy ramę dla lejącego się betonu i jest usuwana dopiero po jego wyschnięciu. Ze względu na to, że właściwość szalunku jest na placach budów tak ogromna, płyty szalunkowe także muszą być stosownie wybrane, aby praca stała się milsza i mniej niekomfortowa. Odpowiednie dobranie płyt szalunkowych to kryterium powodzenia budowy.

Płyta szalunkowa
Współczesną modą bywa wykorzystywanie płyt o idealnie równej strukturze po to, by mieszanina cementowa nie kleiła się do oszalowania, a w konsekwencji, żeby wytworzona betonowa forma tworzyła perfekcyjnie gładką powierzchnię. Wcześniej wkorzystywano w tym celu odpowiednie oleje lub substancje chemiczne, którymi pokrwano płyty szalunkowe, żeby zmniejszyć ich prpłyty szalunkoweo to też za zadanie chronić szalunek przed wilgocią - sprawdź tą firmę.

Cechy antyprzyczepne szalunku są szalenie ważne, gdyż niepodatność na wilgoć przekłada się na uniknięcie deformacji, tzw. stabilność geometryczną. Po to, by ulepszyć właściwości szalunku najczęściej wykorzystuje się tzw. płyty MFP (wiórowe) lub wielowarstwowe płyty szalunkowe, jakie da się wyszukać już w asortymencie wielu przedsiębiorstw.


Wszystkie te rodzaje płyt mają podobne właściwości – zapewniają największą sztywność (nie deformują się pod ciężarem płynnej substancji betonowej) i małą wchłanialność oraz prostotę czyszczenia, co ułatwia wielokrotne wykorzystanie tych samych płyt. To wszystko jest bardzo istotne podczas wypełniania form betonowych, bo ma wpływ na wartość inwestycji, jakość wykonania i prędkość zakończenia.

Płyty szalunkowe tego typu dają równe wykończenie cementu, brak deformacji, najlepszą jakość struktury, wysoką twardość i bardzo dobrą obciążalność. Zewnętrzne warstwy płyt tego typu są dodatkowo zabezpieczane warstwą kleju akrylowego albo odporną syntetyczną żywicą, aby zapewnić najlepszą jakość konstrukcji, a właśnie o to chodzi niejednemu przedsiębiorcy decydującemu się na płyty szalunkowe.

Tags: inwestycja, praca, betonu, jakość, płyty MFP