Dlaczego musimy zmieniać czas z letniego na zimowy?


Piszę ów artykuł w letni, słoneczny dzień. Upał. Od czerwca do lipca dzień jest tutaj stosunkowo długi, toteż można być aktywnym długie godziny, w przybliżeniu od godziny 5 do 21, co daje mniej więcej czternaście godzin od wschodu do zachodu słońca. Inaczej ma się rzecz w następnych porach roku. Widno jest znacznie krócej, ponieważ w zimie okres ten wynosi dla Europy od 6 do 16 godzin, tak więc około dziesięć godzin. Jak wynika z powyższych wyliczeń, różnica pomiędzy tymi krańcowymi okresami wynosi ok. cztery godziny.


led
Author: darkday
Source: http://www.flickr.com
Dość wiele biorąc za punkt odniesienia zwyczajowy, 8 godzinny dzień pracy. Zakładając więc, że dzień zaczynamy rankiem a kończymy o zmierzchu. Na życie wówczas (odliczając czas na pracę zarobkową) w letniej porze pozostaje nam około sześć godzin, a zimą zaledwie dwie godziny. Analogicznych obliczeń końcem dziewiętnastego wieku podczas rewolucji przemysłowej (tylko iż z perspektywy pracodawcy) dokonali ówcześni ekonomiści. W ten właśnie sposób powstała idea wprowadzenia regulowania czasu przez przemieszczenie do tyłu drabina składana do przodu wskazówek zegara. Wszystkie te wyżej opisane metody były rezultatem postępu technicznego. Zmieniły się także metody pracy, przestała być już ona w tak tak bardzo zależna od naturalnego rytmu, co z kolei wpłynęło na przymus opracowania nowych sposobów oświetlenia. Czas pracy o wiele się wydłużył, potrzebne tedy było funkcjonalne źródło światła, tak aby można było pracować w nowych warunkach.

Prezentowany materiał jest bardzo interesujący, jednak bez wahania przeczytaj także podobny opublikowany w innym miejscu wpis - on również jest warty uwagi.Przodek nowoczesnej żarówki led e27, to znaczy żarówka wolframowa, w pełni odpowiadała tym potrzebom, a matematyczne sztuczki z czasem miały na celu zmniejszenie kosztów energii (żarówki led e27 - więcej informacji). Oświetlenie gazowe, czy następnie elektryczne, tanienie było, starano się wobec tego obniżyć koszty. Z biegiem czasu żarówka stała się tak rozpowszechniona, metody jej produkcji tak się usprawniły, że z ekskluzywnej zabawki dla bogaczy stała się przedmiotem powszechnego użytku. Postęp w tej dziedzinie następuje i dziś. Aktualnie kładziemy nacisk przede wszystkim na energooszczędność. Niestety negatywem klasycznej żarówki jest jej niemałe zapotrzebowanie na energię, co staje się problemem. Jednocześnie z pracą nad nowoczesnymi strategiami pozyskiwania energii pracuje się więc nad oszczędnymi sposobami jej wykorzystywania. Najnowszym wynalazkiem w tejże dziedzinie są m.in. żarówki led e27.

Różne produkty LED:

Tags: LED, żarówki, oświetlenia