Czy wiedziałeś, w jaki dokładnie sposób powstał beton wykorzystywany w budownictwie?


Dzisiaj zaczynamy cykl artykułów dotyczących budownictwa - skąd dokładnie biorą się konkretne rodzaje materiałów budowlanych, jakie materiały najlepiej sprawdzają się podczas wznoszenia konkretnych budynków i tym podobne rzeczy.


Jeżeli jesteś ciekawy to zapraszamy serdecznie - w dzisiejszym tekście krótka historia kruszywa.


Czym dokładnie jest kruszywo?

przemysł - przekrój
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com


Kruszywa to właściwie nic innego jak właśnie ziarnisty materiał stosowany w budownictwie. Jest to zazwyczaj mający postać niewielkich drobinek materiał, po którego przerobieniu powstaje beton. Widziałeś kiedyś zdecydowanie, jak wyglądają kruszywa do betonu, bowiem na terenie praktycznie każdego placu budowy jest ich naprawdę sporo (kruszywa do betonu). Kruszywa można syntetycznie podzielić ze względu na poszczególne cechy - na przykład ze względu na ich wielkość, skład lub pochodzenie.


Podział kruszywa ze względu na pochodzenie


Najpopularniejsze kruszywa do betonu to z pewnością te pochodzenia naturalnego. Zwykle powstają w wyniku oddziaływania sił natury na skały - tam zazwyczaj znajduje się kopalnia kruszyw, która zajmuje się wyłącznie poddawaniem kruszyw obróbce mechanicznej (kopalnia kruszyw - PGP BAZALT S.A.). Niejedna kopalnia kruszyw jednak obecnie poszerza swoją działalność, wytwarzając również kruszywa sztuczne.


Rodzaj betonu, który można uzyskać z danego rodzaju kruszywa


przemysł - akt
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com


Jeżeli zagłębisz się nieco w tematy budowlane, na pewno dowiesz się, że w budowaniu wykorzystuje się zwykle beton o różnym stopniu ciężkości. Jeśli buduje się na przykład wysokie konstrukcje, wtedy na dole niezbędny jest beton ciężki. Odwrotnie, do budowania niedużych budowli o stabilnej konstrukcji potrzebny będzie tylko beton średniej grubości lub nawet beton lekki.
Zależnie od potrzeb, do zrobienia poszczególnych rodzajów betonu konieczne będą inne kruszywa. Specjaliści oczywiście wskazaliby Ci podstawowe różnice pomiędzy nimi.

Tags: natura, działalność, teren, fachowcy