Co dobrze jest używać do najprostszych prac budowlanych? Jaki materiał sprawdza się bez zarzutów?


Dla większości osób używanie betonu oraz zaprawy murarskiej ma miejsce na etapie najprostszych prac, jak stawianie ogrodzenia. Najpierw musimy zdecydować się jaką kupić siatkę, potem słup oraz drut naciągowy. Te wszystkie rzeczy muszą być na pewno dobrze dobrane z działką z określoną wylewką z cementem. Kiedy to właściwie wykonamy jest szansa by załapać bakcyla budowniczego.


budowa
Author: Eric.Ray
Source: http://www.flickr.com
No ale jak dobrać najlepszą zaprawę? W marketach budowlanych jest bardzo dużo gotowych preparatów, jednakże przy niektórych słupkach musimy stosować gotowy produkt od producenta, a jeżeli liczba dołków jest spora, to może być tak, że zapłacimy za płot (zobacz kliknij i sprawdź) więcej, niż wstępnie zakładaliśmy. Sporo osób w takim momencie wybiera piasek. Warto wiedzieć, iż to, co dodaje się do cementu w gotowych mieszankach będzie się różnić w zależności od potrzeb.

Kruszywa zaprawowe wiec można podzielić na sztuczne oraz naturalne. Te pierwsze powstają najczęściej z obróbki termicznej kruszyw mineralnych, przez co powstaje keramzyt. Naturalnymi kruszywami są piasek oraz rozdrobnione podłoże skalne, nadają się do różnorakich zadań, jak kruszywa do betonu . Powyższa klasyfikacja jest jednak uzależniona od grubości kruszywa. “Piaskiem” określa się to, co jest kruszywem naturalnym, występuje on w przyrodzie, ma różną budowę oraz cechy własne, w zależności od rejony, z którego się go wydobywa. Wielkość ziaren nie przekracza 2 milimetrów. Czynnikami, które wpływają na obniżenie wartości tego surowca są zanieczyszczenia materią organiczną, mogą to być korzonki, części roślin albo ziemia.


kruszywo drogowe
Author: Peter Craven
Source: http://www.flickr.com
Jakość pogarszają też małe drobinki mineralne w postaci pyłów. Dobrze jest, więc do zapraw do murowania oraz betonów używać kruszyw wypłukiwanych metodą naturalną, takich z rzek i strumieni. Dobry jest też piasek oczyszczany w zakładach przeróbki kruszywa. Sprzedaż kruszywa w takim miejscu gwarantuje dobrą jakość . Nie oznacza to przy tym, iż tak zwany piasek zasypowy nie znajduje zastosowania. Ze względu na dość niską cenę tego typu surowiec, który także jest zwany mułkiem jest odpowiednim kruszywem do obsypywania fundamentów, zabezpieczenia okablowań czy rur ,którymi płynie gaz. Dosyć ważną kwestia jest również to, jak piasek jest przechowywany, ponieważ wilgotny waży dużo więcej, co ma wpływ na jego cenę.

Tags: piasek, cement, keramzyt