Chryzantemy ogrodowe: jedne z piękniejszych roślin, jakie dzisiaj można mieć w ogrodzie


Wśród kwiatów kwitnących w jesień w większości ogrodach swoim urokiem wyróżnić mogą się chryzantemy. Dostępne w bardzo szerokim wyborze kolorów, z różnymi kształtami kwiatostanów znacznie częściej kupujemy nie tylko z okazji Wszystkich Świętych, ale dekorujemy takimi kwiatami także nasze balkony i patio.
Chryzantemy ogrodowe zazwyczaj zwane są złocieniami. Chryzantemy ogrodowe rozróżniają się przede wszystkim bardzo długim okresem kwitnienia, odpowiednio wypielęgnowane będą bardzo obficie kwitły aż do nadejścia pierwszych mroźniejszych dni. Niezależnie od odmiany charakterystyczne dla tego typu roślin są specyficzne liście z ząbkami w kolorze ciemnozielonym. Poprzez prace hodowlane udało się wyhodować chryzantemy o pojedynczych, całkowitych albo półpełnych kwiatostanach. Uprawa chryzantem, zwłaszcza takich ,których przeznaczenie to kwiaty cięte musi znajdować się w szklarniach - sprawdź chryzantemy ogrodowe. Ale szeroki wybór różnych gatunków sprawia, że uprawa chryzantem możliwa jest także w ogrodach. Jest to możliwe poprzez to, że hodowcy wyhodowali specjalne odmiany ogrodowe. Wśród tego typu kwiatów do ogrodów wyszczególnić możemy 2 odmiany: chryzantemy jednoroczne i wieloletnie.
kwiaty
Author: Raquel Gálvez
Source: http://www.flickr.com


Kwiaty chryzantemowe rabatowe, a więc te, które możesz uprawiać przy gruncie są to rośliny w całości lub w części uodpornione na niskie wartości temperaturowe. W zależności od gatunku pierwsze chryzantemy rabatowe mogą kwitnąć już w sierpniu. Miejsce zasiewu tych kwiatów musi być słoneczne - kliknij. Chryzantemy ogrodowe powinno się wysadzać do gruntu późną wiosną, kiedy mamy pewność, iż nie będzie już znacznego obniżenia temperaturowego. Sadzone powinny być na żyznej oraz przepuszczalnej glebie. By kwiaty bardziej się rozkrzewiały po niespełna dwóch tygodniach od posadzenia należy przyciąć sadzonkom wierzchołki pędów.
Gdy kwiaty będą zawiązywać pąki kwiatowe należy rozpocząć ich nawożenie. Proces nawożenia wykonujemy raz na dwa tygodnie. Gdy zauważymy, iż pączki zaczynają się lekko wybarwiać, rezygnujemy z następnego nawożenia kwiatów. Kwiaty chryzantem zimujących w glebie powinno się odpowiednio przygotować na nadejście zimy. Z nadejściem pierwszych przymrozków ich pędy musimy poprzycinać i zabezpieczyć przed mrozem.

Tags: rośliny, ogrody, Wszystkich Świętych