Chryzantemy doniczkowe: jak je uprawiać, aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami?


Chryzantemy zaliczają się do roślin, których pełnia kwitnienia przypada na koniec lata. Pomimo wyjątkowej urody nie są zbyt modne w Polsce. Może z tego powodu, że kojarzone są przede wszystkim z kwiatami, które kupujemy na dzień Wszystkich Świętych, aby dekorować nimi groby zmarłych. Na chwilę obecną trend ten zaczyna się powoli zmieniać. Doniczkowymi chryzantemami możemy spokojnie udekorować swoje balkony, tarasy czy inne miejsca, wedle uznania.
Na starym kontynencie chryzantemy zaczęto uprawiać naprawdę bardzo późno, bo dopiero w XVIII wieku. Naturalnym środowiskiem, w którym można je spotkać są tereny Chin, Mongolii , Japonii oraz Korei. Chryzantema doniczkowe, która jest jednym z rodzajów chryzantem jest wymagające w uprawie, dlatego zdecydowana część tych roślin jest uprawiana przez już zaawansowanych miłośników kwiatów - sprawdź więcej. Uprawa chryzantem doniczkowych jest realna tylko i wyłącznie w szklarniach. Teraz ogrodnicy proponują nam ogromny wybór tych wyjątkowych kwiatów. W naszych czasach chryzantema doniczkowa to już nie tylko rośliny rodzące białe kwiaty. Barw oraz kształtów kwiatów jest całe mnóstwo. Bez trudu kupimy je w kolorze miodowym oraz czerwonym. Z pewnością to tak naprawdę będzie powodowało, że z chęcią dekorujemy nimi w jesienne miesiące tarasy, balkony oraz ogrody.
kwiatek
Author: Lukas Martini
Source: http://www.flickr.com
Uprawa chryzantem polega między innymi na zagwarantowaniu im prawidłowych warunków. Będą kwitły wyjątkowo obficie, jeżeli będziemy w stanie zapewnić im jasne miejsce. Chryzantemy doniczkowe mają ogromne wymagania jeżeli chodzi o wilgotność - pozyskaj dodatkowe informacje. Ziemia w pojemniku, w jakim będą się znajdowały nie może zbyt mocno wyschnąć, ale nie może być też zbyt przemoczona. Dlatego niezwykle istotne jest, aby posadzić je w doniczkach, które posiadają w spodniej części otwory o charakterze odpływowym, przez które będzie przelatywać woda.

Chryzantemy doniczkowe to kwiatki na jeden rok, nie musimy więc zasilać ich nawozem. Okres kwitnienia tych roślin jest niezwykle zróżnicowany i zależny od odmiany. Najkrócej kwitną zwykle dwa tygodnie, ale są również odmiany, których okres kwitnięcia jest o wiele dłuższy i wynosi nawet do trzech miesięcy. Jeśli chcemy, aby zakupione chryzantemy przez długi okres wyglądały naprawdę wspaniale, należy usuwać bardzo delikatnie kwiatki które już uschły. Stymuluje to roślinę do dalszego kwitnienia. Chryzantemy to rośliny, które nie są łatwe w uprawie. Opłaca się jednak włożyć w nią dużo pracy.

Tags: rośliny, ogrodnicy, kwiatostan