Chryzantemy, czyli jedne z najbardziej docenianych kwiatów kwitnących jesienią - co warto o nich wiedzieć?


Te rośliny ozdobne, charakteryzujące się wspaniałymi kwiatami możemy uprawiać zarówno w domu, jak ina balkonie, tarasie czy ogrodzie. Odmiany niskie znakomicie nadają się na obwódki, natomiast wyższe na kwiat cięty do wazonu, w którym mogą stać nawet miesiąc. Niezwykłą popularnością cieszą się także chryzantemy doniczkowe, stanowiące kolorowy akcent zewnętrznej przestrzeni relaksu. Szczególnie pięknie się prezentują, gdy pokryje je poranna rosa.
malowidło - ogród
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com
wizja - ogród
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com
Chryzantemy są znane już od bardzo dawna. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z Chin z około 500 lat p.n.e., natomiast w Europie pojawiły się około 300 lat temu. Rodzaj chryzantema (Chrysanthemum) należy do rodziny astrowatych a liczy ok. 50 gatunków. Dzięki wieloletniej pracy ogrodników możemy dziś wybierać pośród wielu barw, kształtów oraz rozmiarów chryzantem - . Jeżeli chodzi o chryzantemy uprawa jest stosunkowo łatwa. Nie ma rygorystycznych wymagań co do warunków glebowych.

Jeżeli zaciekawił Cię taki artykuł, sprawdź przykłady (https://www.maxy.pl/pol_m_kategorie_akcesoria-komputerowe-181.html) opublikowane pod tym linkiem. Na pewno znajdziesz tu coś odpowiedniego dla siebie.

Zabiegi pielęgnacyjne również nie powinny być problemem nawet dla początkujących ogrodników. Trzeba wspomnieć, iż chryzantemy doniczkowe kwitną na jesieni. Kiedy dni stają się coraz krótsze, chryzantemy zamiast rosnąć zaczynają kwitnąć, a to w skutek naturalnej zmiany warunków świetlnych. Okres zawiązywania pąków kwiatów waha się od siedmiu do dwunastu tygodni, w zależności od odmiany.


Gdy chcemy, by wspaniale nam wyrosły chryzantemy uprawa musi przebiegać w następujący sposób: przygotujemy jasne stanowisko (najlepiej na zewnątrz, ponieważ w mieszkaniu chryzantemy kwitną krócej i są bardzie narażone na wyschnięcie), podłoże powinno być delikatnie wilgotne, a podlewanie musi być systematyczne (konieczna jest doniczka z otworami odpływowymi), musimy ostrożne eliminować przekwitłe kwiaty (tak by nie uszkodzić pąków) - tutaj znajdziesz informacje odnośnie uprawy chryzantem.

Czy ta aktualna publikacja (http://www.texasclub.pl/tagi/tanie-bluzki-damskie.html) spodobała Ci się tak bardzo, że masz ochotę przeczytać kolejne? To fantastycznie! W takim razie zapraszamy na świeżą stronę.

Warto wiedzieć, że w polskim klimacie chryzantemy doniczkowe raczej nie często zimują, jednak niektóre odmiany mogą zimować w rabatach (Apollo, Cameo, Copycat, Izis, Primrose Button). Do uprawiania w ziemi nadają się jedynie odmiany o małych i średnich kwiatach. Poszczególne odmiany różnić mogą się nie tylko kolorem kwiatów, ale właśnie odpornością na przymrozki. Niektóre chryzantemy kwitną od sierpnia do listopada, a jeżeli zima jest wyjątkowo łagodna to przetrwają nawet do grudnia.

Tags: wygląd, podłoże, temat, charakter