Bezpieczny plac zabaw, czyli o co się zatroszczyć, jeśli nasze maluszki mają bawić się spokojnie


Bezpieczny rozwój malucha jest priorytetem stawianym sobie przez każdego rodzica. Jeżeli ty też masz pociechę, na pewno troszczysz się, aby twojemu szkrabkowi niczego nie zabrakło oraz aby nigdy nie był wystawiony na niebezpieczeństwo, zatem zakupujesz np. specjalne osłony na gniazdka elektryczne.

Podobnie jest z zabawą – nieraz decydujemy się na zabawki edukacyjne oraz staramy się wychodzić z dzieckiem na plac zabaw, by uczyło się kontaktów z rówieśnikami i mogło przebywać na świeżym powietrzu. Jednak nie każdy plac zabaw zapewnia bezpieczeństwo – w jaki sposób sprawdzić czy akurat ten ulokowany obok naszego domu spełnia wyznaczone standardy?
plac zabaw
Author: sikeri
Source: http://www.flickr.com
Czasami starczy już pierwsze spojrzenie – jeśli wszędzie widzisz śmieci, nie tylko papierki, lecz co gorsza – szkło, to powinna być pierwsza i ostatnia wizyta w niniejszym miejscu. Jeśli wszystko wydaje się być dobrze, zobacz czy przy wejściu wywieszony jest regulamin oraz dane kontaktowe do właściciela. Następnym ważnym elementem są nawierzchnie na plac zabaw, które powinny zapewniać bezpieczeństwo również kiedy maluszek spadnie z huśtawki W szczególności powszechne nawierzchnie to syntetyczna guma, piasek, jak również wiór drzewny. Wyjątkowo niebezpieczną zaś nawierzchnią jest beton. Trawa również nie jest najlepsza, gdyż kiedy tylko zacznie padać deszcz, zamiast przyjemniej trawki zrobi się błoto, na jakim tylko można się poślizgnąć. Poza tym trzeba sprawdzić wszystkie umieszczone na placu zabaw sprzęty – nie mogą być popsute, powyginane czy z rdzą. Niekiedy klej do drewna bądź do plastiku puszcza i może się okazać, że maluch szybciej się zadraśnie, aniżeli będzie się szczęśliwie bawić (kleje do drewna).

plac zabaw
Author: Ryan Hyde
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli na placu zabaw znajduje się piaskownica, piasek ma być czysty, nie mieć żadnych śmieci i robactwa. I na koniec wcale nie najmniej ważna kwestia, a wręcz przeciwnie – plac zabaw powinien mieć ogrodzenie, by nasze maluszki nie biegły poza jego teren podczas zabaw, ale nie jedynie. Ogrodzenie chroni również przed wejściem m.in. psów, które mogłyby zabrudzić piaskownicę. Plac zabaw to świetne miejsce dla maluszków, naturalnie jeżeli jest bezpieczny. Dzieci mogą bawić się tutaj godzinami, by potem wymęczone, lecz i szczęśliwe poszły spać od razu po wieczornej kąpieli oraz czytaniu. Dowiedz się więcej:

Tags: dziecko, dzieci, maluch, piaskownica, pociecha